Dental İmplant Nedir?

İmplant, diş eksikliği olan hastalarda dişin üzerine protez yapılması gereken durumlarda kullanılmak amacıyla hafif, güçlü, korozyona karşı dirençli grimsi bir geçiş metal olan titanyum içeren vida sistemidir. Bu implantlar çene kemiğine yerleştirilerek diş köküymüş gibi görev yaparlar. Tek diş eksikliği olanlar da, komşu sağlam dişlere dokunulmadan implant yapmak mümkündür. Birden fazla diş eksikliği olan hastalarda eksik dişler tamamlanabildiği gibi hareketli protezler değil sabit protezlerde kullanılabilir. Hiç dişi olmayan hastalarda bu protezi kullanmak zorlaşır bilhassa alt çenede kullanımı zor olur. Ağız içinden sürekli olarak çıkan ve çıkmaya eğilimli, hareketli protezleri implantlar aracılığıyla sabit kalması sağlanabilir.

 

Diş implantlarında tedavi süreci nasıl olur?

Klasik tedavi yöntemleriyle kıyaslayacak olursak implant tedavinin süreci sonunda protezin yapılma aşaması daha fazla zaman alır. Hafif, güçlü, parlak, korozyona karşı dirençli grimsi bir geçiş metal olan titanyum yapının kemikle bütünleşmesi için 2,5 – 3 ay ürer. Ek süreç çene kemiği kısmına bir yapılacaksa veya sinüs boşluğunda işlem yapılacaksa 6 – 9 ay gibi bir süre daha beklemek gerekebilir. Beklenen sürenin sonunda elde edilen sonuç kesinlikle memnun edici ve ömrü çok daha uzun olur.

 

Diş İmplantların Avantajları Nelerdir?

Uzun yıllardır dişsiz olan hastaların özellikle var olan protezleri kemikte değişim sürdüğünden zamanla vuruklara sebep olmaya ve uyumunu kaybederek hareket etmeye başlar. İmplant üzerine protez yapılacaksa sabit bir temeli olmalıdır bu sayede hareket etme ve ağızdan çıkması gibi durumlar gözlenmez. Hareketli protez istemeyen veya kemikleri tutuculuğunu kaybetmiş hastalarda uygulamak en doğrusu olur.

 

Dental İmplantların Zarar Verme Olasılığı Veya Vücut ‘Un İmplantı Kabul Etmeme Olasılığı Var Mıdır? 

Hafif, güçlü, parlak, korozyona karşı dirençli grimsi bir geçiş metal olan titanyumdan dental implantlar üretilir. Bu metal insan vücuduna biyouyumluluğu son derece iyi olan alerji risk yaratmayan ve toksik olmayan özellikli bir metaldir. Dental implantın markası, yapılan ortamın sterilizasyonu, yapan doktorun bu alandaki ihtisası implantın kemikle integrasyonu da önemli bir etkendir.

 

Dental implant operasyonu sonunda, ağrım çok olur, yüzümde çok şişe meydana gelir mi?

Yanaklarda hafif düzeyde şişme veya yüzünün renginin birazcık değişmesi durumu meydana gelebilir. Bu durumu engellemek amacıyla ilk 24 saat soğuk tampon uygulanarak ödemin hızlıca azalması sağlanarak şiddetli ağrılar görülmez.

 

Dental İmplant Süreci Ve Dişlerin Tamamlanması Ne Kadar Sürer?

İmplantlar belirli bir zaman geçtikten sonra kemik ile birleşir bu durum üst çenede yaklaşık 90 gün alt çenede ise yaklaşık 60 gün sürede gerçekleşir ve üzerine porselen kaplama da yapılır. Bununla birlikte ek işlem uygulanmış ince veya yetersiz kemiklerde ise beklenen süre 6 – 9 ay gibi bir süreye uzar.

 

Dental İmplantlar Uzun Ömürlü Olur Mu?

Doğal dişleriniz ömrü ne kadarsa dental dişlerin ömrü de o kadardır. Ağız içinin ve dişlerin bakımı ne kadar iyi yapılırsa bir o kadar uzun yıllar kullanabilirsiniz.

 

Dental İmplant Uygulamaları Bana Uygun Mudur?

Kemoterapiyi veya radyoterapiyi yakın zamanda almış kişilerde uygulanması sakıncalıdır. İmplant, hastalığı kontrol altına alınmış tüm hastalara uygulanabilir. Yapılan hasta muayenesinde yeterli kemik varlığı yoksa bazı ek işlemlerle önce kemik altyapısı oluşturulup daha sonra implantlar yerleştirilir.