Diş Beyazlatma ( Bleaching ) Ne Demektir?

 

Diş beyazlatma (bleaching) işlemi, dişin en üst tabakası olan mine tabakasının gözle görülmeyen gözenekli yapısına yerleşmiş olan renkli maddelerin, özel içerikli diş beyazlatma jelleri ile temizlenmesi işlemidir.

 

Diş Beyazlatma ( Bleaching ) Diş Temizliği İle Aynı Şey Midir?

Hayır değildir. Diş  beyazlatma işlemi dişin temiz ve lekesiz halindeki ana renginin açılması işlemidir. Diş temizliği(detertraj) ise dişin üzerinde ve aralarında birikmiş olan diş taşı ve lekelerin temizlenmesi işlemidir. Yani diş taşı temizliği(detertraj) yapılmış diş temiz fakat sarı renkli olabilir. Diş beyazlatma işlemi ile bu temiz ve sarı dişler beyaz hale getirilmektedir.

 

Dişler Nasıl Beyazlar?

Dişler diş taşı ve lekelerinden arındırıldıktan sonra gerek diş hekimi koltuğunda özel jel ve ışık kaynağı (Led, lazer) yardımıyla gerekse evde hekim tarafından hasta için özel yapılmış plaklar bazen de her iki yöntem bir arada uygulanmak suretiyle beyazlatılır.

 

Diş Beyazlatma( Bleaching ) Zararlı Mıdır?

Diş beyazlatma işleminin geçici 1-2 günlük hassasiyet sorunu dışında kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur.

 

Diş Beyazlatmadan Sonra Dişler Eski Rengine Tekrar Döner Mi?

Diş beyazlatma işleminde elde edilen sonuç iki yıla kadar aynı kalabilir. Şayet fazla miktarda çay, kahve, kırmızı şarap, sigara kullanımı ve yetersiz bakım varsa renk daha kısa sürede geri gelecektir.

 

Sigara İçen Kişilere Diş Beyazlatma Yapılır Mı?

Sigara içen kişilere diş beyazlatma işlemini uygulamaya dair herhangi bir engel yoktur. Sadece elde edilen rengin kalıcılığı diğer beyazlatma hastalarına göre daha kısa olacaktır.

 

Diş Beyazlatma İşlemi Dişlerde Ağrı Yapar Mı?

Diş beyazlatma işlemi dişlerde kalıcı bir hasara, ağrıya sebep olmaz .İşlem sırasında ve sonraki 1-2 gün geçici bir hassasiyet olabilir.

 

Diş Beyazlatma Dişlere Zarar Verir Mi? Dolgularım Ve Kaplamalarım(Kron) Bozulur Mu?

Diş beyazlatma işlemi dişlere herhangi bir zarar vermez. Beyazlatma işlemi porselen kronların(kaplamaların) rengine hiçbir etkisi olmadığından kronların üzerine zaten uygulanmaz. Dolgular ise dişin sadece belli bir kısmında yer aldığından kalan diş dokusu beyazlarken dolguların rengi sabit kalacaktır. Bu yüzden beyazlatma işlemi sonrası dolgular yeni renk ile uyumlu olmaları açısından rötuşlanabilir.

 

Eski Kanal Tedavili Dişlerim Zamanla Grileşti Onlarda Beyazlar Mı?

Bu tür dişler internal bleaching dediğimiz yöntemle tek başlarına beyazlatılır. Burada önemli olan kanal tedavisinin mükemmel ve dişte hiç çürük dokunun olmaması gerekir. Bu yüzden bazen hekimler içten beyazlatma işlemi yapmadan sızdırmazlığın sağlanması için önce kanal tedavisini tekrardan yapılması gerektiğini söyleyebilir.

 

 

Her İnsanın Dişi Beyazlatılabilir Mi?

Diş beyazlatma jelinin içeriğine alerjisi olan bireyler ve ağzını uzun süre açık tutamayan ciddi TME sorunu olan hastalar dışında herkese beyazlatma işlemi uygulanabilir. Bazı diş dokuları beyazlatma işlemine elverişsiz olduğundan hekim tarafından beyazlatma işlemi yapılmayabilir.

 

Diş Beyazlatma Nedir, Nasıl Yapılır ?

Diş beyazlatma, Diş dokusunun gözenekli yapısında renk değişimine sebep olan organik ve inorganik maddelerin özel jellerle uzaklaştırılması işlemidir.

Dişler üç yöntemle beyazlatılabilir:

  • Diş hekiminin klinikte uyguladığı profesyonel jel tedavisi (ofis tipi diş beyazlatma)
  • Hastanın, hekim önerileri doğrultusunda, kendisine özel şeffaf kalıplar içinde jeli uygulaması (ev tipi dişbeyazlatma).
  • En iyi sonuç ve uzun süreli kalıcılık için birer hafta arayla yapılan 2-3 seanslık ofis tipi diş beyazlatmayı 10-12 günlük ev tipi beyazlatma takip etmelidir.

 

Diş Beyazlatma Güvenli Bir Tedavi Midir? Dişlere Zarar Verir Mi?

Dis Beyazlatma, Diş dokusunda yapısal bir değişiklik veya kalıcı hasar oluştuğunu gösteren herhangi bir araştırma veya mikroskobik çalışma bulunmamaktadır. Burada önemli olan, diş beyazlatma işleminin, hangi yöntemle olursa olsun (evde veya ofiste), diş hekimi kontrolünde yapılması gerektiğidir. Diş beyazlatma için ofiste veya evde kullanılan diş beyazlatma jelleri bireyler arasında farklılıklar gösteren derecelerde hassasiyete sebep olabilir. Özellikle ısısal (sıcak/soğuk) uyaranlarla temasta yaşanan duyarlık, kamaşma hissi normal yan etkilerdir. Bu tip şikayetlerin çoğu ilk 4-8 saat içinde belirgin olup gün içinde kaybolur. Diş hekiminin yapacağı fluorür uygulamaları ve önereceği diş macunları, tedavi sürecini daha konforlu geçirmenizi sağlayacaktır. Diş beyazlatmada jel uygulaması kesildiği anda hassasiyet de son bulur. 

 

Dişlerin Beyazlaması Ne Kadar Sürer?

Diş beyazlatma tedavisiyle elde edilen sonuçlar bireysel olup çok farklı değişkenlere bağlıdır. Örneğin, dişlerdeki renk değişikliğinde sarı tonları baskınsa diş beyazlatma daha iyi sonuç verir. Özellikle antibiyotik kullanımından kaynaklanan grileşmelerin beyazlatılması ise daha zordur ve sonuca ulaşmak daha uzun bir süreç gerektirebilir. Kanal tedavili bir dişin beyazlatılması canlı dişlere oranl