Protetik Diş Tedavisi

Diş hekimliğinde protez terimi çeşitli nedenlerle kaybedilen diş ve çevre dokuların yapay restorasyonlar ile yerine koyulmasını ifade eder. Konu ile ilgilenen bilim dalına Protetik Diş Tedavisi, protetik alanda doktora veya uzmanlık eğitimini tamamlayan diş hekimlerine ise Prostodontist denilmektedir.

Protetik diş tedavisi ile hastanın kaybetmiş olduğu fonksiyon (çiğneme), konuşma, estetik kayıpları hastaya geri kazandırılırken, diş ve doku kaybına bağlı olarak gelişen psikolojik problemleri protezler ile giderilir. Protetik tedavinin en önemli amaçlarından biri de kalan diş ve dokuların sağlık ve bütünlüğünün korunmasıdır.

Protetik diş tedavisi, kaybedilen diş ve doku miktarı ile hastanın beklentilerine bağlı olarak çok geniş bir yelpazede hizmet vermektedir.

 

Protez Tipleri

  • Sabit Protezler
  • Hareketli Protezler
  • İmplant Protezler
  • Çene Yüz Protezleri

 

1. Sabit Protezler:

Kuron ve Köprü Protezleri olarak adlandırılırlar. Hasta tarafından çıkarılamayan protezlerdir.

 

A.Kuron protezi:

Yetersiz diş dokusu desteği olan dolgu restorasyonlarından sonra, implantlarda üst yapı olarak, form ve rengi bozuk dişlerin düzeltilmesi gibi sebeplerle küçültülen dişin üstü kaplanarak yapılır.

 

B.Köprü protezi:

Bir veya daha fazla dişin eksik olduğu durumlarda, boşluğun olduğu bölgenin yanındaki dişlerin küçültülerek destek olarak kullanılması ile yapılan protezlerdir.

 

C.Metal Desteksiz Restorasyonlar:

Günümüzde estetik beklentilerin artması alt yapısında metal alaşımlarının kullanılmadığı restorasyonların kullanımını arttırmıştır. Biyolojik uyumlarının iyi olması ve üstün estetik özellikleri nedeniyle sıklıkla kullanılmaktadırlar.

 

a.Empress kuronlar:

Protezdemetal alt yapı yerine biyolojik uyumu iyi ve ışığı doğal dişler gibi yansıtan estetik özellikleri çok iyi olan empress çekirdekler kullanılır.

 

b.Zirkonyum Restorasyonlar:

Zirkonyumoksit yüksek dirence sahiptir. Zirkonyum oksit alt yapılı porselenler diş eti problemi ve alerjiye yol açmamasının yanında ışık geçirgenliği sayesinde doğal dişlere yakın estetik ve dayanıklılığa sahiptir.

 

D. Laminate Restorasyonlar:

Dişlerdeki renk, şekil, boyut bozukluklarının varlığında, dişlerin sadece ön yüzeylerinin bir miktar aşındırılması sonucu  yaprak şeklindeki porselenlerin yapıştırılması ile uygulanan restorasyonlardır.

 

2. Hareketli Protezler:

A. Tam Protezler:

Ağzında hiç dişi olmayan hastalara uygulanan doku destekli protezlerdir.

 

B. Bölümlü Protezler:

Ağzında sabit proteze destek olamayacak sayı ve durumda olan dişilerin varlığında hem diş hem de dokulardan destek alınarak yapılan protezlerdir. Hasta tarafından takılıp çıkarılırlar. Kroşe kollarının estetiği olumsuz etkileyeciği düşünülen vakalarda Hassas Tutuculu Protezler yapılır. Çok çeşitli hassas bağlantı tipi bulunmaktadır.

 

3. İmplant Üstü Protezler:

Doğal dişler yerine implantlardan destek alınarak yapılan protezlerdir.

 

A.Sabit İmplant Üstü Protezler:

Bir veya daha fazla implanttan destek alınarak yapılan tek üye veya köprü restorasyonlardır. Alt yapı metal alaşımı veya seramik olabilmektedir.

 

B. Hareketli İmplant Üzeri Protezler:

2, 3 veya 4 implant tarafından desteklenen hem implantlar hem de dokular tarafından desteklenen protezlerdir.

 

C. Yarı Hareketli ( Hibrit Protezler):

Hasta tarafından çıkarılamayan, hekim tarafından gerektiği zaman çıkarılabilen protez tipidir.

 

4.Çene yüz protezleri

Tümör cerrahisi, doğumsal anamoliler, travma gibi nedenlerle bulunan/oluşan büyük defektlerde estetik ve fonksiyonun sağlanması için yapılan protezlerdir.